wz

Na zdravie!

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

a CB rádioamatérstvo

 Na tejto stránke zverejňujem to, čo napísala Cezmín, vystihla podstatu mojich pocitov v tom čase a situácií." Citujem " Z voľného rozprávania a pozorného počúvania som zostavila sled myšlienok, ktoré Janko mal, keď sa rozlúčil so svojimi najmilšími operencami. Mojim prioritným koníčkom "Na sklonku dňa" sa stalo cébečkárenie a s ním spojené aj portejblovanie. V mojom zdravotnom stave prichádza do úvahy iba portejblovanie na chate a nie vysielanie spod stanu či bivaku a pod holým nebom. Keď som zo zdravotných dôvodov musel zanechať chov holubov a všetky holúbky, ktoré mi prirástli k srdcu, rozpredať aj s holubníkmi, zostal som ako osirelé dieťa až nastala depresívna situácia, čo budem ďalej robiť, keď srdcu najmilšie veci musím opustiť...?

Prečo nám Boh pridelil priateľov? Práve na takéto zaťažkávacie životné situácie určite áno! Vtedy sa totiž náhodne ozval môj priateľ Edko a navrhol mi, aby som pracoval s počítačom DIGI prevádzku a iné zaujímavé veci, nech sa to učím a určite sa naučím, že mi rád poradí a pomôže s tým. Pre  mňa osobne celkom neznáma oblasť, ísť od živých tvorov, ktorých som cítil v rukách i v srdci, k nežnej technike . Nastal totálny obrat,  došlo k tvrdému učeniu, veď človek v rokoch už neberie novoty tak ľahko ako mladší, má vyhranené názory, mienky a aj nejaké tie predsudky, napriek tomu i iným okolnostiam dal som sa do toho a učil sa i po nociach. Nič nešlo ľahko.

Toľko  napísala Cezmín, na CB pásme pod volačkou" Osembabka Kosačka"

 Môj voľný čas som teda vyplnil prácou v počítačových programoch a dostavili sa aj výsledky, ktoré ma potešili a povzbudzovali k ďalšiemu zdokonaľovaniu, najmä pri mojom stretávaní sa  s priateľom Deltom Nové Mesto nad Váhom na chate na Podbansku.

Podbanské

Podbanské je najzápadnejšou tatranskou turistickou osadou na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Historické začiatky Podbanského súvisia od 15.storočia s krivánskym baníctvom. Od 17. storočia pásli sa tu pribylinské stáda. V pastierskych kolibách nachádzali nocľah aj prví turisti. Roku 1871 vyrástla horáreň Nadbanské, krátko po nej píla a mlyn na drvenie smrekovej kôry pre továreň v Liptovskom Hrádku. Koncom 19. storočia začali najmä mikulášsky turisti propagovať výstavbu "Liptovských kúpeľov", ale až r.1925 sa podarilo presadiť výstavbu skromnej turistickej nocľahárne. V tom istom čase upravili lesnú cestu zo Štrbského Plesa cez Tri studničky na Podbanské. Krátko po 2.svetovej vojne postavili v rámci projektu tzv. Lesného závodu mládeže 10 drevených domov s murovanými základmi a elektrickým osvetlením, z ktorých jeden bol zariadený ako jedáleň a ostatné ako ubytovacie baraky. V auguste 1956 uskutočnil sa tu II.celoštátny zraz turistov ( 4000 účastníkov ). Neskôr sa osada rozrástla v moderné stredisko turistiky a lyžiarstva. Pred majstrovstvami sveta r.1970 v severských lyžiarskych  disciplínach dali do prevádzky hotely ako Kriváň a Permon, poniže Podbanského sa vyvinula veľká chatová kolónia, v ktorej oblasti sa nachádza i moja chata.

 

Plaketa MS 1970 Vysoké Tatry   Služobný odznak funkcionára MS

Služobná vstupenka oprávňujúca k vstupu do areálu MS Vysoké Tatry

Oblasť turistiky a športu

Turistická atrakcia hostí  na Podbansku

 

Počas lyžiarskej sezóny

Kalamita vo Vysokých Tatrách zasiahla i oblasť Podbanska.

Padnuté stromy na mojej chate roku 2002

Pohľad na zavalenú chatu

Došlo k poškodeniu strechy

Pohľad na korene stromu

Záber - pohľad  na chatu z  juhovýchodnej časti

 

Medvede často obchádzajú naše chaty

Adrianka sa občerstvuje v altánku

Zátišie s kozubom

Časť  hala na pravej strane

Schodište na poschodie

Jedna časť spálne

Časť chodby a spálne

Sociálne zariadenie

Kuchyňa - časť

Práca na studni

 

 

Rádiové spojenia

Pôvodne som si rádiostanice zakúpil ešte v dobe, keď k samotnej prevádzke, bolo nutné mať povolenie Telekomunikačného úradu. Viac-menej som si ich zabezpečil pre ciele spojenia s chatou v oblasti Podbanské a rodinným domom v Lipt.Mikuláši, keďže v tom čase mobilný telefón nik z rodiny nevlastnil. Postupom času som zistil výhodnosť kóty  ku konkrétnemu spojeniu s rádiostanicou na chate vo výške 860 m.n.m  oproti 567 m.n.m v Lipt. Mikuláši. Z tejto nadmorskej výšky som dosiahol podstatne viacerých priamych spojení s priateľmi na CB-pásme 27 MHz. To dalo podnet k t.z. častejšiemu portejblovaniu z chaty, nadväzovania spojenia nie len s priateľmi, ale i súťažnými akciami , poľný deň, éter bez hraníc, akcia „Let mušky  Osembabky Kosačky, Svätojánske noci babky Kosačky, DX-ing Milana 42, rôzne expedičné vysielania z kót súťažných CB-klubov, fandov CB-pásma a pod. V neposlednej miere som sa veľmi snažil a nadväzoval spojenia s DX- manmi celého sveta najmä pri otvorenom, ideálnom pásme pre tieto spojenia. Pri tejto náročnej činnosti som musel  vylepšovať, technické zariadenie, zakúpiť kvalitnejšie rádiostanice a čo najdôležitejšie, vlastniť kvalitnú a dobre prispôsobenú anténu. Pri zabezpečení tejto techniky poskytol výraznú pomoc Delta Nové Mesto n/Váhom- môj priateľ a častý návštevník chaty, takže počnúc domácim QTH , vybavením auta a samotnej chaty, som dosahoval rádiového spojenia plynule s dobrou moduláciu. To dalo tiež podnet k zbierke a výmeny QSL lístkov, ktorých mám nespočetné množstvo a nie len z domova. ( malá ukážka tvorí prílohu )

Malá ukážka obdržaných QSL lístkov z rádiových spojení

1.Moskva Stanislav Břuchanský  r. 1995

 

2.Viď Delta Nové Mesto n/Váhom r.1999

Teofil Žatkuliak Zakamenné r.1999

Expedícia ODYSSEUS r. 2002

Exp.Odysseus

Josef Ilčík r. 2000

Osembabka Kosačka na Panskej Javorine r. 2001

Expedícia Lomnický Štít r. 2001

Viď expedíciu s Karvinej  r. 2000

Expedícia POHODA r. 2000, Syčák Dubina atd.

Janko Istebné r. 1999

Otto Kozdon - CANADA, r. 2000

 

Mr. Robert ANGEL Sallent 52 Barcelona SPAIN

Expedícia Tatko Karlo r.

Honza Ontário - CANADA r. 2000

Viď  operátor Jogurt Martin r. 2002

Op.Robo Španielsko r. 2001

Španielsko Mike. Romeo. Victor 11.2001

Operátor Zdenek - CANADA r. 2001

Op. Frank.Z. Novák USA

Op.Števo Zvolen r. 1999

 Operátor Janusz Czarniak - Polsko  r. 1999

Operátor Venca Chotešov a spol. r.1999

Expedícia Pietro Trnava r. 1999

Expedícia na počesť akcie DX-ing Milana 42 Delta  - Veľká Javoruna JN 88 UU r. 2008

Čas beží, čo môžeš spraviť dnes neodkladaj na zajtra

Martin prišiel na bielom koni tento rok, dnes je 12.11.2007 a www stránka bola daná do prevádzky na internet.
Pokúšam sa robiť www stránku za tichej pomoci CB kamarátky, ktorá sa volá Anežka Vražbová - CB volačkou "Osembabka Kosačka". Jej vďačím za celú technickú tvorbu webovej stránky, patrí jej môj obdiv i poďakovanie. Pokiaľ sa Vám niečo nepáči, napíšte mi, ak bude v mojich silách a vedomostiach, urobím, prepracujem, opravím a upravím. Pokiaľ sa Vám stránka páčila, tak napíšte a ak chcete, navrhnite, čo by ste na nej v budúcnosti chceli vidieť.
Príjemné chvíle pri čítaní. Na Vaše ohlasy a návštevy sa teší

Ján Progner,

na CB pásme 27 MHz volačkou Janko Paludzka, alebo SK6 238.

 

História prenosu správ

  Moje začiatky

  Chov

  Výstavy

  Súťaže

  Kde žijem

  Moja rodina

  Hobby

  Z tlače

  Novinky

Vyhľadávače

  Kontakt

 Pracovný list

 Na sklonku dňa...

 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Design by Cezmín Slovakia http://cezmin.czweb.org