wz
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov.
 

ANTONÍN DVOŘÁK a HOLUBY

Pri svojich pobytoch na letnom sídle vo Vysokej bolo Dvořákovou hlavnou záľubou pestovanie holubov. Nesledoval žiadny konkrétny chovateľský cieľ, chcel mať vo svojom holubníku zástupcov všetkých druhov. Keď bol v Prahe alebo v zahraničí, viedol čulú korešpondenciu s vysockým haviarom Hodíkom, ktorého ustanovil správcom domu a záhrady, a posielal mu rad pokynov, ako poskytnúť holubom čo najlepšiu starostlivosť.

K tzv. anglickým voláčom(?) "slepičákom" a parochniarom prišiel skladateľ neobvyklým spôsobom. Pri jednom z koncertov v Anglicku, na ktorom dirigoval svoje skladby, boli prítomní aj členovia anglickej kráľovskej rodiny. Jeden z hodnostárov sa počas prestávky vypytoval Anny Dvořákovej, čo má jej manžel najradšej, že by to rada vedela sama kráľovná. Anna popravde povedala, že jeho veľkou láskou je chov holubov. Čoskoro po návrate do vlasti dostal Dvořák kráľovskú zásielku dvoch párov anglických "slepičákov" - voláčov(?) a štyroch párov parochniarov.
 

Z Dvořákovho listu priateľovi Antonínovi Rusovi:
"Prosím Vás, buďte taký láskavý a popýtajte sa u pani Hovorkovej ohľadom tých holubov. Práve teraz by som ich potreboval. Dnes do rána mi práve jeden samec ("slepičák") zahybul potrebujem nutne jedného. Pokiaľ holuby nepoznáte, upozorňujem, že "slepičák" má čierne krídla okolo hlavy a krku na polovicu je touto čiernou farbou operený, a hlavná vec, chvost má ako sliepka hore. Keby bolo možné aj ten pár krásnych "slepičáků", čo mi paní H. sľúbila, dostať, bolo by mi to veľmi milé. "

Antonín Dvořák - český hudobný skladateľ

Z jeho života
Antonín Dvořák sa narodil 8. septembra 1841 v Nelahozevsi ako prvorodený syn do rodiny mäsiara Františka. Malý Toníček sa začal už v útlom veku znamenito oháňať sláčikom malých husličiek, s tušením jeho budúceho talentu. Ten si všimol jeho strýko Antonín Zdenek s učiteľom hudby Antonínom Liehmannom, pri jeho učeníctve za mäsiara v Zlonicích. Vďaka ich podpore sa mladý Antonín ocitol v cirkevnom ústave v tzv. organovej škole. Jeho otec bol mäsiar a hostinský, ktorý často zabával zákazníkov hrou na rozličných nástrojoch. Chlapcovo hudobné nadanie sa prejavilo veľmi rýchlo, lebo už v roku 1854 študoval orgán na pražskom konzervatórium a čoskoro napísal prvú skladbu Sláčikové kvinteto. Antonín mal prirodzené nadanie, neobyčajne pevnú vôľu, hlboké vnútorné precítenie a zmysel pre poéziu. Prvé jeho diela vznikajú ešte bez kontroly a vedomia verejnosti. Sú to skladby komorné, symfónie, piesne, omše a dokonca aj dve opery (Alfréd a Kráľ a uhliar). Antonín Dvořák veľmi obdivoval tvorbu Wagnera a Liszta, ale rozhodol sa nevydať sa ich cestou.
Z výrazového omámenia nemeckých novoromantikov mu pomáhalo oslobodiť sa hlavne rastúce dielo Bedřicha Smetanu. V roku 1861 sa dostal ako violista do orchestra Prozatimného divadla, neskôr pôsobil ako organista v chráme sv.Vojtecha. Spolu z Bedřichom Smetanom tvoria najslávnejšiu českú skladateľskú dvojicu. Po skladbách komorných a orchestrálnych prešiel Antonín Dvořák v roku 1870 k piesňam. Do povedomia pražskej verejnosti vošiel 10. decembra 1871 piesňou Spomínanie na súkromnom večierku Dr.L.Procházku. Mladý Dvořák očaril svojimi klavírnymi Moravskými dvojspevmi Johannesa Brahmsa. Získal tak vplyvného priateľa, ktorý mu dopomohol k medzinárodnému úspechu tým, že ho odporučil svojmu berlínskemu vydavateľovi Fritzovi Simrockovi. Vďaka svojim najskvelejším skladbám ako oratória Stabat mater sa dostal na miesto profesora pražského konzervatória. V rokoch 1892 – 1895 viedol konzervatórium v New Yorku. Po vzrastajúcom úspechu bol Dvořák pozvaný do Ameriky, kde pôsobil ako profesor na konzervatóriu v New Yorku, v rokoch 1892 - 1895 ako jeho riaditeľ. V USA sa mu však neprestalo cnieť za domovom, preto sa v roku 1895 vracia späť do Čiech. Dvořák nečakane zomiera 1. mája 1904 v Prahe, ako slávny a svetovo uznávaný skladateľ.

Osobnosť a zaujímavosti
Dvořák bol nábožný muž, nekomplikovaná a láskavá osobnosť. Tieto vlastnosti, vzácne v umeleckej sfére, z neho robia jedného z najvyrovnanejších skladateľov v dejinách. Medzi jeho záľuby patril chov holubov, no najmä železnice. Dokázal stráviť dlhé hodiny na železničných staniciach, kde fascinovane pozoroval prichádzajúce lokomotívy. V tejto sfére postupne získal prehľad porovnateľný s odborníkom. Skladateľ trpel agorafóbiou, ktorá sa vystupňovala hlavne v posledných rokoch života.

 Zaujímavosť - výrok A.Dvořáka

FAJČENIE
Dvořák rád a často fajčil, najradšej fajku. S tou ho však jeho manželka Anna vyháňala z bytu, a tak doma fajčil radšej cigarety. Dochoval sa skladateľov Anekdotický výrok na adresu jedného svojho študenta: "Vy nefajčíte? Tak to z vás nebude žiadny komponista. Kto komponuje, musí fajčiť!"

Dvořák Song to the Moon - Antonín Dvořák

http://www.youtube.com/watch?v=anQlB3-PQZ4

http://www.antonin-dvorak.cz/uvod/

http://www.antonindvorak.cz/cz/

 

Design by Cezmín Slovakia http://www.cezmin.wz.cz