wz

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

HOLUB OLYMPIONIK Z LIPTOVA

 

 

 Digitálna prevádzka

Každodenné spojenia na určitej frekvencii kanála časom omrzia niektorých z Vás a začnete uvažovať ako by sa dala rádiostanica využiť efektívnejšie. Mnohí z Vás neviete, že okrem prenosu hlasu je možné prenášať aj akékoľvek texty, dáta, ba dokonca obrázky. Samozrejme, keďže vždy ide o digitálny prenos, bez počítača sa nezaobídeme. Nemusí byť žiadna „bomba“. Vystačíme i s 486- kou, kde je aspoň  8 Mb RAM, soundblaster a Windows 95, dnes sa už používajú podstatne kvalitnejšie PC.

DIGI- prevádzku do života uviedol Peter Martinez G3 PLX. Jedná sa o veľmi účinný druh prevádzky, ktorý spočíva vo vysielaní jedného tónu a zmeny fázy. Komunikuje sa pomocou klávesnice a monitora, spôsob je veľmi podobný RTTY. Prenosová rýchlosť je 31,25 baudrate, čo zodpovedá cca 50 wpm na CW. Obrovskou výhodou tohto druhu prevádzky je šírka pásma. Táto je približne 31Hz, čo je nepomerne menej oproti bežným digitálnym druhom prevádzky. Tam je vyžadované minimálne 300 až 500 Hz. Celá výpočtová kapacita PC je využitá ako veľké  DSP, tým je dosiahnutý priaznivý pomer energetickej hodnoty šumu  a užitočného signálu. Z toho vyplýva vysoko efektívne využívanie kmitočtového spektra. Nie je výnimkou, že v segmente 14,068 – 14,072 pracuje súčasne i viac ako 10 staníc bez akéhokoľvek rušenia. Ďalšou výhodou je až neuveriteľná prieraznosť, ktorá je takmer na úrovni CW, SSB, čo s inými druhmi prevádzky sa nedá vôbec porovnať.

Veľkou výhodou sú minimálne nároky na HW. V podstate stačí KV rádio (kmitočtovo stabilné), s W 95 či W 98, kde je prítomná 16 bitová zvuková karta. To je všetko. Vlastne nie, je potrebné PC k rádiu pripojiť. Vďaka veľkej úrovni signálu z SB je potrebné vytvoriť delič cca 1:100, aby sme dostali požadovanú úroveň signálu pre mikrofónny vstup TRX.

Ako s CB ? 

1. prijímanie:

tieneným káblikom prepojiť výstup CB staničky (väčšina má tzv.repro, PA výstup) a zvukovky v PC – spomínaný delič signálu nám okrem toho, že zníži signál, i galvanicky oddelí obidve zariadenia (BRUM). Používajú sa tzv. budiace transformátorčeky z nejakého vyradeného tranzistorového rádia. Zapojíme ich tak, ako to vyžaduje zvukovka (vybudenie). Podľa typu použijeme LINE IN alebo MICRO. Varujem pred zvukovkami firmy ESS TECHNOLOGY ú 1938, ktoré majú neuveriteľné „tupé“ vstupy a sú teda vhodné tak na prehrávanie MP3. Aby sme mali kontrolu prichádzajúceho signálu, je potrebné si nejako zaistiť aj odposluch, pretože po vsunutí JACK konektoru sa nám stanička odmlčí. Výhodné je preto premostiť zásuvku odporom rádove stovky ohmov – výkonové stupne pre výstupný nf signál CB sú našťastie bohato dimenzované. Kto si netrúfa, použije odposluch priamo z reproduktorov zvukovky.

2./ vysielanie:

v principe ide o prepojenie hf. výstupu zvukovky s mikrofónnym vstupom CB. Preto si kúpime alebo zhotovíme nejaký rozbočovač hf. Signálu. Jedna časť bude pre reproduktory, ktoré potrebujeme pri PC, druhá bude budiť CB. Zhotovíme si prepojovací káblik s MONO JACK-om. Je potrebné zaradiť i vyššie spomenuté oddeľovacie trafo /BRUM!/. Káblik môžeme zaviesť priamo do CB a priletovať na mikrofónny konektor cez ďalší oddeľovací člen – kondenzátor veľkosti asi 100 nF. Zručnejší si môžu vložiť do zadnej strany CB samostatnú zásuvku JACK 3,5 mm. Po softwarovom odkliknutí TX a stlačení majku už vysielame !

POZOR!

Je potrebné mať na pamäti, že CB ide v režime trvalého zakľúčovania, čo znamená značné teplotné namáhanie.

PRE CB SÚ VYHRADENÉ KANÁLY 24 a 25.

Používa sa otvorený text s volačkou daného regiónu – napr. SK5 pre kraj BB, + skratka mena a priezviska.

Vyskúšajte si prevádzku v digitálnom móde PSK! Budete milo prekvapení obrovským dosahom spojenia o ktorom sa Vám doteraz možno len snívalo.

Digitálny prenos textu-PSK

Pomocou software (bohate zastupeného na internete) sa kódujú znaky ASCI na digitálnú formu a pomocou zvukovky sa potom moduluje FM signál CB. Rádioamatéri vo svete používajú pre svoje spojenia rôzne digitálne módy z ktorých sa najviac rozšíril PSK31. Pre úplnosť – veľmi je rozšírený i starší mód RTTY, na pásmach počuť i MTTY, FAX, HELLSCHRFEIBER. Veľkou výhodou týchto digitálnych módov je ich prieraznosť a teda väčšia šírka pásma, Napríklad PSK31 potrebuje len 31 Hz kým SSB 2400 Hz. Spojenie sa uskutočňuje klasickým zavolaním tam, že jednoducho napíšeme do pripraveného riadku v príslušnom programe „Všeobecnú výzvu“ a svoju volačku odklikneme myšou TX a stlačíme majk... Software obyčajne umožňuje nastaviť i naše národné prostredie, takže si správy vymieňame pekne po slovensky. Priebeh celého spojenia si môžeme pripraviť do tzv. makier a potom už na monitore sledovať ako nám to pekne sype.

 

Digitálny prenos obrazu 

Hardwarove vybavenie počítača znovu stačí také, aké je popísané vyššie pre PSK.

Samozrejme, pre obrázky v „true color“ potrebujeme VGA kartu od 1MbVRAM, vyššie – aj samotné programy sa odmietajú nainštalovať pokiaľ nerozumeli zobrazenie 16- bit.

Štandartné je softwarovo riešený digitálny prenos obrazu rovnako, ako pri prenose Textu. Pre príjem a vysielanie je možné použiť všetky bežné obrazové formáty (JPG, BMP, TIFF, GIF). Pred vysielaním je možné vložiť do svojho obrázku graficky upravené volačky, výzvy, reporty - medze sa nekladú. Do vysielaného obrazu môžete automaticky vložiť svoj reklamný prúžok – banner, dátum a čas.

Príjemnú zábavu.

Prevzaté z dostupného materiálu SK5 Ivan Zvolen  

Práve vďaka priateľovi Deltovi z Nového Mesta n/Váhom som zahájil (a úspešne)  CB Digi prevádzku cez program MMSSTV, ktorému sa doposiaľ s úspechom venujem. Tu som mal niekoľko tisíc  rôznych, ale veľmi zaujímavých spojení. Ešte pre priblíženie

 MEDZINÁRODNÝ  ZOZNAM  DIVIZIÍ  (jeho časť)

 (tzv.prefixy jednotlivých štátov, ktoré sú platné v rámci svetového rozdelenia majú pridelené identifikačné  kódy) 

Vysvetlivky:

AT -  označenie platné pre CB rádia

HAM – rádioamaterské značky, používané pri rádiovom spojení.

CQ ZOME - rozdelenie iba pre využitie CB resp.amatérsku službu

ITU ZONE - rozdelenie do tzv. zón pre profesionálne a rádioamaterske ciele - podľa MEDZINÁRODNEJ TELEKOMUNIKAČNEJ ÚNIE

 Vybratá časť prehľadu „Medzinárodných divízií“ sa týka nižšie uvedených spojení digitálnou prevádzkou.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------AT         HAM         CONTINENT (štáty)                             CQ ZONE          ITU ZONE

   1                I            ITALY                                                             15 ,33                 28, 37 

 13               D           GERMANY                                                     14                       28

 14               F            France                                                             14                       27

 16              ON         BELGIUM                                                       14                      27

 19             PA           NEDHERLANDS                                           14                      27

 21            SM           SVEDEN                                                          14                      18

 26            G              ENGLAND                                                      14                      27

 30             EA           SPAIN                                                              14                      37

 31            CT           PORTUHAL                                                    14                      37

 39            D2            ANGOLA                                                         36                      52

 50             UA          EUROPEAN  RUSSIA                                   16                      19 , 20,   

104           TK           CORSIKA                                                       15                       28

161           SP            POLAND                                                         15                      28

329           OK          CZECH  REPUBLIK                                     15                       28

330           OM         SLOVAK REPUBLIK                                    15                       28

A teraz aspoň malá ukážka

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design by Cezmín Slovakia http://cezmin.wz.cz